
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Contains Lead |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Features | Adjustable Bandwidth |
| Interface | I2C, SPI |
| Axis | X, Y, Z |
| Bandwidth | 50 mHz |
| Output Type | SPI |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Supply Voltage | 2.75 V |
| Min Supply Voltage | 1.7 V |
| Operating Supply Current | 140 µA |
| -3db Bandwidth | 1.6 kHz |
| Sensitivity | 256 to 32 LSB/g |
| Nominal Supply Current | 140 µA |
| Sensor Type | 3 Axis |
| Resolution | 2 B |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Sensitivity (mV/g) | 3.9 mg/LSB |
| Interface Type(Data Interface) | I²C, SPI |
| Acceleration | 2 g, 4 g, 8 g, 16 g |
| Mount | Surface Mount |
| Case/Package | LGA |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
